RODZINNY SPŁYW KAJAKOWY
– Wspólny czas z Bogiem, rodziną, w pięknych okolicznościach natury

Podczas tych dwóch dni spływu kajakowego odpoczniesz od zgiełku świata. Wszystko z Bogiem, w Bogu i dla Boga. Również dla siebie. Wspólnie z rodziną.

Termin:
21 - 22 CZERWCA 2024

PATRONAT HONOROWY

ks. bp Artur Ważny

 

Czym jest
Rodzinny Spływ Kajakowy
i co powinieneś wiedzieć

Budowanie relacji z Panem Bogiem przez piękno natury

Poznawanie naszego Stwóry - Boga Ojca poprzez obcowanie z naturą w ciszy, skupieniu i towarzystwie najbliższych. Możemy powiedzieć, że taki spływ to aktywna forma rekolekcji. Jej specyfika polega na otwarcie się na Ducha Świętego i "szlifowanie" współpracy w rodzinie. Nawet jeśli zdecydujesz się na samodzielny udział w spływie - zawsze można potraktować uczestników, jak swoją rodzinę. 

Podróż kajakiem to nie tylko modlitwa i wiosłowanie

Spływ kajakowy może zawsze przyjąć formę modlitwy. Cokolwiek ofiarujemy Panu Bogu, jest formą modlitwy. Nawet nasze wspólne przebywanie w dość nietypowych warunkach, stwarza możliwość zwrócenia się do Boga i podziękowania mu za chwilę odpoczynku, zmianę miejsca, poznanie nowych ludzi. Zawsze można znaleźć okoliczności i powody do dziękowania, choćby za dobre towarzystwo :), pogodę...

Budowanie relacji w czasie Rodzinnego Spływu Kajakowego

Spływ kajakowy rzeką Nidą to przede wszystkim czas, który warto przeznaczyć na budowanie relacji z najbliższymi i nowopoznanymi towarzyszami podróży. Wspólne modlitwy, wiosłowanie i podziwianie natury sprzyjają nawiązywaniu nowych przyjaźni i pogłębianiu istniejących. Warto zatem namówić swoich znajomych na spędzenie dwóch dni w dobrym towarzystwie i zmienionych okolicznościach normalnego życia rodzinnego. 

Podstawowe informacje

 1. Organizatorami oraz odpowiedzialnymi za „Spływ rodzinny 2024” są: ks. Krzysztof Świerczek oraz p. Katarzyna Bryndal.
 2. „Spływ rodzinny” jest ofertą skierowaną dla rodziców z dziećmi i odbędzie się w dniach 21-22 czerwca 2024 (tuż po zakończeniu roku szkolnego)
 3. Podstawową opiekę zapewnia wykwalifikowana kadra pedagogiczna oraz animatorzy. Opiekę nad dzieckiem sprawuje rodzic lub wyznaczony opiekun.
 4. Spływ polega na codziennym pokonywaniu pewnej odległości kajakiem. Tempo spływu będzie dostosowywana do najsłabszych uczestników. Kajaki są dwuosobowe. W trakcie „Spływu rodzinnego” przewidziana jest Eucharystia oraz spotkania w grupach oraz animacje dla rodzin i dzieci. Przewiduje się czas na zabawy, gry, ogniska oraz integrację. Nocleg będzie na polu namiotowym we własnym namiocie. Wyżywienie przewidziane jest jako wspólnotowe. Śniadanie wspólne (produkty zapewniają organizatorzy). Obiad w formie cateringu, kolacja przy ognisku.
 5. Należy zabrać ze sobą:
  · namiot, śpiwór, karimatę, małą poduszkę;
  · odzież na wysoką temperaturę oraz na chłód i deszcz (w tym płaszcz przeciwdeszczowy), nakrycie głowy (chusta, kapelusz, czapka, itp.), kąpielówki lub strój do pływania, mały plecak lub torba do spakowania podstawowych rzeczy na czas spływu, latarkę na baterie;
  · kosmetyki i środki higieny osobistej, krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem (!!!), środek przeciw komarom;
  · Pismo Święte, coś do pisania i notowania;
  · trochę gotówki;
  · dobry humor (rzecz absolutnie niezbędna!!!)
  · inne rzeczy uznane za niezbędne.
 6. Koszt uczestnictwa wynosi:
  · rodzic + dziecko – 280 zł,
  · rodzic +2 dzieci – 400 zł,
  · 2 rodziców + dziecko – 400 zł,
  · każde kolejne dziecko + 100 zł.
 7. Zapisy do 31 maja lub do wyczerpania miejsc.
 8. Wyjazd na „Spływ rodzinny” z Nowego Sącza w piątek 21 czerwca o godzinie 15:00. Uczestnicy docierają do Nowego Sączą na własny koszt i we własnym zakresie organizacyjnym. Ważne, aby dotrzeć na czas. Istnieje możliwość dołączenia do wyjazdu w innym miejscu po drodze przejazdu autokaru (po indywidualnym ustaleniu z organizatorami).
 9. Po zakończeniu „Spływu rodzinnego” uczestnicy wracają z Nowego Sącza do swoich miejsc zamieszkania we własnym zakresie.
 10. Zapisy odbywają się telefonicznie. Informacje kontaktowe podane są TUTAJ.
 11. Miejscem spływu kajakowego rzeka Nida w woj. Świętokrzyskim. Pole namiotowe znajduje się w miejscowości Mokrsko Dolne.
 12. Warunkiem uczestnictwa jest:
  · podanie niezbędnych danych do wypełnienia KARTY UCZESTNICTWA (pobierz klikając tutaj),
  · wpłata kosztów uczestnictwa do organizatorów.

Kilka słów o opiekunach

Kasia, Tomasz, Zosia, Antosia i Jaś - ekipa nie do podrobienia! Oni kochają podróże i nie straszne im nowe wyzwania !

Tomasz, nauczyciel z pasją, troskliwy tata i mąż. Świetny organizator. W wolnych chwilach chętnie poczyta książkę lub wyjdzie na spacer by poszukać nowych okazów pokemonów.
 
Kasia, nauczyciel różnych specjalności. Uwielbia pracę z dziećmi. W wolnych chwilach gra na gitarze. Na co dzień kochająca mama i żona.
 
Zosia, Antosia i Jaś, żywiołowe przedszkolaki, pełne energii, gotowe na nowe przygody!

Jak wygląda trasa? Co zabrać?

 • Spływ kajakowy rzeką Nidą (woj. świętokrzyskie) to ok. 15 km odcinek. Jest to trasa bardzo malownicza i różnorodna, prowadząca częściowo wśród łąk, częściowo przez las.  
 • Całość spływu kajakowego to bardzo łagodny bieg, świetny dla amatorów kajakarstwa rekreacyjnego i jeszcze lepszy dla tych, którzy chcą rozpocząć przygodę z kajakami. Nikt nie powinien odczuwać jakichkolwiek trudności.
 • Trasa spływu przebiega w bezpośrednim sąsiedztwie drogi numer 7 Warszawa-Kraków nieopodal, zamku w Chęcinach, Jaskini Raj, zamku w Sobkowie czy skansenu w Tokarni.
 • Czas spływu szacujemy na ok. 4-6 godzin, w zależności od zaawansowania. Stosujemy zasadę: "płyniemy tak, aby wszyscy byli w grupie".
 • Sprzęt dostępny dla uczestników to:
  · dwuosobowe kajaki polietylenowe,
  · kamizelki asekuracyjne w dobranym rozmiarze,
  · polietylenowe wiosła,
  · gąbki do klarowania kajaka,
  · mapka spływu (po 1 sztuce na kajak),
  · duży, wodoodporny worek (65l) (1 szt. na kajak, na czas spływu),
  · przygotowanie kajaków przed spływem, odbiór kajaków po spływie, odbiór śmieci,
  · dla mniejszych dzieci - specjalne siedzonko, bezpieczne i wygodne.
 • Szczegółowe informacje - u organizatora 😀

Jak się ubrać?

Gdy planujemy spędzić w kajaku kilka godzin należy dobrze przemyśleć dobór odzieży. Przede wszystkim ubrania należy dostosować do pory roku i panującej/ prognozowanej pogody.

Latem najlepiej założyć kostium kąpielowy lub kąpielówki, na to krótkie spodenki i koszulkę z krótkim rękawem lub cienką i przewiewną tunikę lub koszulę z długim rękawem. Ubrani w ten sposób mamy gwarancję, że nie poparzy nas słońce, a podczas przerwy w płynięciu będzie można skorzystać z kąpieli w rzece.

Niezbędnym elementami stroju kajakarza są również nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne i buty. Nigdy nie wysiadamy z kajaka ani nie brodzimy w rzece boso. Na dnie mogą kryć się pułapki w postaci kawałka szkła, ostrego kamienia czy patyka, które mogą bardzo dotkliwie pokaleczyć stopy. Najlepiej sprawdzają się sandały lub buty do sportów wodnych.

Oczywiście, nawet na jednodniowy spływ,  warto zabrać kurtkę przeciwdeszczową lub pelerynę i cienką bluzę (najlepiej polarową), które założymy w razie załamania pogody. Dodatkowe informacje o ubraniu na spływ na różną pogodę.

Podstawowym elementem wyposażenia kajakarza jest kamizelka asekuracyjna (dostarczamy w komplecie). W razie wywrotki pomaga utrzymać się na wodzie, jednak żeby spełniała swoją funkcję musi być ubrana i zapięta. Jeśli z jakiegoś powodu jej nie zakładasz zabezpiecz kamizelkę przed podeptaniem i zniszczeniem, pamiętaj, że to sprzęt ratujący życie.

O przystani końcowej - "Przystań u Dorotki"


Przystań położona jest w miejscowości Mokrsko Dolne. Leży na terenie przy rzece, to miejsce jest bardzo spokojne. W pobliżu przebiega droga, ale ruch nie powoduje nadmiernego hałasu. W pobliżu jest kościół, ok. 2 minuty spacerkiem. Obok dobrze zaopatrzony sklep spożywczy i pizzeria z pyszną pizzą.
Przystań ma własną małą plażę - można się kąpać, woda w Nidzie w czerwcu jest czysta, płytka i ciepła. Na przystani znajduje się regularnie serwisowana toaleta typu ToiToi. Jest miejsce na kilkadziesiąt namiotów.
Na przystani mamy 40 stałych miejsc siedzących na ławkach przy 2 paleniskach i 24 przy 2 dużych stołach. Stoły zadaszamy namiotami.

LUBISZ NAS NA FACEBOOKU?

Dla pewności - polub nas😃
Często "wrzucamy" na nasz profil informacje i dzielimy się na bieżąco informacjami, wiadomościami... i budujemy relacje 😀

Informacja o zapisach

Zapisy na Rodzinny Spływ Kajakowy sprowadzone są osobiście u organizatorów. 

rodziny@rekolekcjewkajaku.pl
+ 48 572 278 518

Ks. Krzysztof Świerczek

xkrzysztof@rekolekcjewkajaku.pl

p. Katarzyna Bryndal

katarzyna@rekolekcjewkajaku.pl

+48 572 278 518

Jeśli nie odberzemy - oddzwonimy